باید و نبایدها در خرید تن ماهی

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تن ماهی از آن دسته محصولات غذایی است که اما و اگرهای زیادی پیرامون مصرف آن وجود دارد؛ عده‌ای این محصول غذایی را فاقد ارزش غذایی می‌دانند و دسته‌ای دیگر معتقد هستند، کنسرو تون ماهی خواص ماهی تازه را داشته و مصرف آن نه تنها مشکلی برای سلامت ایجاد نمی‌کند بلکه ضرورت دارد.
تن ماهی بخوریم یا نخوریم
 ارزش غذایی تون ماهی : معمولاً کنسروهای تون ماهی از ماهی «هوور» که از ماهیان شکارچی است تهیه می‌شوند؛ اگرچه میزان جیوه این ماهی بالا است اما در عوض پروتئین وچربی امگا ۳ بسیار خوبی دارد، اما این مزایا دلیل نمی‌شود که افراد در مصرف این ماهی زیاده‌روی کنند و مصرف زیاد آن حتی در حالتی که به شکل کنسرو در نیامده باشد هم توصیه نمی‌شود. توصیه ما متخصصان تغذیه این است که افراد در هفته تنها یک وعده از این ماهی مصرف کنند. به‌خصوص سازمان‌های جهانی توصیه می‌کنند که زنان باردار در هفته تنها یک وعده از این ماهی را در رژیم غذایی خود قرار دهند و میزان مصرف تنها ۹۰ گرم باشد.
بیماران قلبی مصرف نکنند
 در فرآیند تولید این ماهی به شکل کنسرو تون، گوشت آن به مدت چهار ساعت در آب ونمک می‌جوشد و بعد از آن با روغن گیاهی ترکیب و به شکل کنسرو بسته بندی می‌شود در نتیجه گوشت نرم و خوشمزه‌ای به‌دست می‌آیدکه مقدار زیاد نمکی برای جوشاندن آن به‌کار رفته است که این موضوع علاوه بر خوش طعم کردن محصول به دلیل از هم نپاچیده شدن گوشت ماهی انجام می‍‌شود و بالطبع عوارض خاص خود را دارد.
البته بعضی از شرکت‌ها این ماهی را پس از چهارساعت جوشاندن در آب و نمک، به مدت یک ساعت هم در آب معمولی می‌جوشانند وسپس کنسرو می‌کنند؛ اما برخی از مواقع شما کنسرو تونی را خریداری کرده و متوجه می‌شوید که بسیار شور است. این ضعف بزرگی است و حتی شرکت‌هایی که ماهی را در آب معمولی هم می‌جوشانند قادر به کاهش عوارض نمک سدیم به طور کامل نیستند. لذا مصرف کنسرو تون ماهی برای افرادی که مشکلات قلبی،عروقی دارند عوارض بیشتر به همراه دارد
نمک و روغن تن ماهی مضر برای مصرف
 جوشاندن زیاد از حد مواد غذایی ویتامین‌های موجود در آن کاهش می‌یابد، اظهار داشت: البته در گوشت‌ها مسأله ویتامین سی و اسید فولیک اهمیت ندارد، زیرا بدن انسان این مواد را بیشتر از سبزیجات و میوه‌ها تهیه می‌کند ولی حتی ویتامین ب ۱۲ که در برابر حرارت و جوشاندن زیاد، مقاوم است ویتامین‌های موجود در خون‌سازی خود را از دست می‌دهد و به همین ترتیب ویتامین آ که در برابر حرارت مقاوم است با جوشاندن به مدت ۴ ساعت بخشی از ویتامین‌های مفید خود را از دست می‌دهد. به‌همین دلیل خوردن کنسرو تن ماهی در مواردی که دسترسی به ماهی تازه نیست یک بار در هفته مشکلی ایجاد نخواهد کرد ولی یادمان باشد با مصرف این محصول میزان زیادی روغن و سدیم وارد بدن خود می‌کنیم مضاف بر این‌که ویتامین‌های موجود در ماهی را به شکل کامل به بدن نمی‌رسانیم.
روغن تن چه روغنی است
روغن موجود در کنسرو تن : این روغن‌ها،گیاهی هستند. در موارد کمی کارخانه‌ها در ابتدا ماهی را پرس کرده و روغن آن را می‌گیرند. این روغن،روغن امگا ۳ بوده که بسیار ارزشمند است و‌لی جداگانه به فروش می‌رسد. آنچه شما در قوطی کنسرو تن می‌بینید، روغن‌های گیاهی هستند که بعد از پخت ماهی و قرار گرفتن در کنسرو،به منظور خوشمزه کردن افزوده می‌شود. در برخی از کشورها ماهی تن درآب و یا آب نمک فروخته می‌شود و روغنی به آن افزوده نمی‌شود ولی این محصول خیلی ‌با ذائقه ایرانیان سازگار نیست. مصرف این روغن برای افرادی که اضافه وزن نداشته باشند مشکل جدی ندارد اما برای فردی که تحرک کم و اضافه وزن دارد قطعا مشکل ساز می‌شود.
امتناع از خرید کنسرو باد کرده
این متخصص تغدیه در ادامه افزود: اما نکاتی که مصرف‌کنندگان در خرید این محصول باید مدنظر قرار دهند این است که هر محصولی که به شکل کنسرو تولید می‌شود تا زمانی که تاریخ مصرف دارد و درب آن باز نشده قابل نگهداری است ولی از زمانی که تاریخ مصرف می‌گذرد، خطرساز است. کنسروهایی که فاقد علامت استاندارد و مهر وزارت بهداشت هستند مسلماً قابل استفاده نبوده و همچنین مصرف‌کنندگان باید از خرید کنسروهایی که آسیب دیده هستند، خودداری کنند. پس از رعایت این نکات مصرف کننده باید پیش از مصرف قوطی تن را به مدت بیست دقیقه بجوشاند و بعد از باز شدن درب قوطی تا بیست و چهار ساعت قابل استفاده است.
تن ماهی مضر و سمی نیست
در کل مصرف تن ماهی مشکل عمده‌ای برای سلامتی به همراه ندارد و تنها مشکلی که این محصول خوراکی ایجاد می‌کند به واسطه مقداری نمکی است که به آن افزوده می‌شود؛ همچنین ویتامین‌های آن کمتر از ماهی تازه است اما پروتئینی و مقدار امگا ۳ موجود در آن ارزش غذایی خود را دارد. مصرف این محصول در سفر و زمانی که غذای سالم وجود ندارد بسیار بهتر از صرف غذا در رستوران‌های بین راهی است و باید بدانید تن ماهی ماده غیرقابل مصرف و سمی نیست‌.
در خرید تن ماهی به چه نکاتی توجه کنیم
تن ماهی همانند سایر محصولات غذایی تنوع بالایی داشته و معمولاً مصرف‌کنندگان ایرانی در انتخاب این محصول مشابه سایر محصولات غذایی، به اولین نکته‌ای که توجه می‌کنند،طعم و مزه است؛ اما آیا این ویژگی حرف اول را در انتخاب وخرید عاقلانه می‌زند؟ قطعاً این‌گونه نیست و به گفته متخصصین تغذیه توجه به سلامت غذایی محصولات و حفظ ارزش غذایی آنها مهمترین نکته‌ای است که باید توسط مصرف کننده مورد توجه قرار بگیرد؛ حال این پرسش مطرح می‌شود که از چه طریق می‌توان کالای غذایی با کیفیت را از محصولی بی کیفیت تشخیص داد؟.
بهترین ماهی در تولید تن هوور و گیدر
ویژگی‌های تن ماهی با کیفیت گفت: اولین نکته در تشخیص کیفیت این محصول، نوع ماهی است؛ در واقع این‌که‌ در تولید کنسرو تن از چه نوع ماهی استفاده شده است. بهترین نوع ماهی که در این محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد، ماهی «هوور» و ماهی «گیدر» است و این ماهی‌ها به لحاظ کیفی سطوحی دارند. اما تن ماهی‌هایی هم در بازار موجود هستند که از این دو ماهی تهیه و تولید نمی‌شوند و در تولید آنها از ماهی‌های درجه دو وسه استفاده می‌شود. معمولا برندهای اصلی کشور ۸۰ تا ۹۰ درصد از همین دو نوع ماهی استفاده می‌کنند که طبیعتاً اگر در این مورد تخلفی صورت نگیرد، این مشخصات بر روی برچسب محصول ذکر می‌شود.
چند درصد فیله چند درصد خرده
دومین نکته‌ای که در میزان کیفیت این محصول اهمیت دارد چگونگی استفاده از ماهی در کنسروها است؛ به این معنی که از چه میزان فیله و خرده گوشت ماهی در کنسرو استفاده شده است. به‌طور نمونه محصولات ما سه گرید کیفی دارند . برند اول ما که برند «تحفه» است، حداقل ۸۰ درصد فیله ماهی، برند دوم ما ۵۰ درصد فیله و ۵۰ درصد خرده و در برند سوم، فقط گوشت خرده پروسه تولید ریخته می‌شود؛ که این موضوع برای حفظ کیفیت برند تحفه انجام می‌شود. لذا درصد فیله و خرده ماهی داخل کنسرو جزء مواردی است که به لحاظ تأثیرگذاری کیفی محصول، محصول را متفاوت می‌کند. هرچند گوشت خرده هم از همان ماهی بوده و عملاً چیز بدی نیست.
تن ماهی با کیفیت فاقد زوائد و گوشت تیره است
 عدم وجود گوشت تیره در کنسروهای تن ماهی یکی از ملاک‌های سنجش کیفی در این محصول است ، کنسرو تنی با کیفیت است که عاری از گوشت تیره و زوائد پوستی ماهی باشد، اگر این مشخصه در محصولی وجود داشته با
شد این محصول از نوع درجه دو و سه بوده و طبعا قیمت آن هم کمتر خواهد بود. نکته مهم دیگری که در کیفیت تن ماهی اهمیت دارد،طعم ماهی است که بخش زیادی از این ویژگی وابسته به نوع ماهی و در درجه بعدی به فرآیند تولید، اعم از شرایط پخت و انجماد بستگی دارد.کارخانه‌ای که از نظر نظارت‌های کیفی، انجمادی‌، رعایت قرنطینه و مسائل مختلف حساسیت داشته و همه موارد را رعایت می‌کند، طبیعتاً در حفظ و ایجاد طعم مناسب محصول موفق است هرچند این امر بیشتر به لحاظ نوع ماهی به‌کار گرفته شده است.
هیستامین در تن ماهی
 یکی از نکات مهمی که تشخیص آن در وهله نخست امکان‌پذیر نیست و پس از خرید و باز شدن درب قوطی قابل تشخیص است، موضوع «هیستامین» است. هیستامین برای برخی از افراد ایجاد حساسیت می‌کند و راه تشخیص آن این است که مصرف کننده قبل از مصرف تن ماهی با نوک زبان محصول را تست کند، اگر این ماده در محصول وجود داشته باشد طعم تندی آن بلافاصله احساس می‌شود و این فرد باید از مصرف آن خودداری کند البته تأثیرگذاری این ماده شدید نبوده و بستگی به میزان حساسیت فرد و مسائل شخصی دارد. اما نکته‌ای که اهمیت دارد این است که تن ماهی اگر به لحاظ فرآیند تولید در شرایط خوبی تهیه شده باشد و تمامی مسائل دررابطه با آن رعایت شده باشد طبیعتا نباید «هیستامین» داشته باشد.
روغن ماهی گیاهی است
روغن موجود در تن ماهی، معمولاً از دید مصرف‌کنندگان ابهامی وجود دارد: برخی از مصرف کنندگان گمان می‌کنند روغن موجود در کنسرو تن ماهی روغن طبیعی ماهی است و این روغن سرشار از امگا۳ و خاصیت زیادی دارد در حالی‌که در واقعیت این گونه نیست. روغن موجود در کنسرو تن از روغن‌های گیاهی همچون سویا، آفتاب گردان و زیتون بوده اما به هرحال میزانی از روغن طبیعی ماهی در پروسه طبخ ماهی وجود دارد اما این روغنی که در قوطی کنسرو مشاهده می‌شود تنها یک روغن گیاهی است.
تن ماهی از ماهی مانده تولید نمی‌شود
آیا واقعیت دارد که درمواردی در تولید تن ماهی از ماهی‌های مانده استفاده می‌شود:واقعیت این است که در صنعت ما این امکان وجود ندارد و ماهی که در تن ماهی استفاده می‌شود، دو حالت دارد یا به شکل تازه به کارخانه‌هایی که دسترسی به دریا دارند، در فصل سید ارسال و همان موقع تولید می‌شود و یا ماهی منجمد در همان زمان صید در کشتی منجمد و سپس به کارخانه ارسال می‌شود. در نتیجه این باور صحت ندارد و این ماهی از بسیاری از ماهی‌هایی که از دریا صید می‌شوند پروسه نگهداری بهتری دارد. در صنعت تن ماهی از ماهی مانده استفاده نمی‌شود مگر این‌که تخلفی صورت بگیرد.
این نکات را در خرید مدنظر قرار دهید
 در‌خصوص نکاتی که مصرف کنندگان در زمان خرید باید مدنظر قرار دهند: معمولاً مصرف‌کنندگان در هنگام خرید توجه چندانی به بررسی مشخصات دقیق محصولات ندارند لذا تنها با اعتماد به برندهای مورد قبول خود و یا برندی که تجربه خوبی از آن داشته‌اند،اقدام به خرید می‌کنند. اما فارغ از این قضیه مصرف‌کنندگان باید توجه داشته باشند که کنسروی که خریداری می‌کنند، بادکرده و آسیب‌دیده نباشد. نکته دیگر این‌که ماهی استفاده شده در محصول از چه نوعی است، آیا از نوع ماهی‌های مرغوبی نظیر «هوور» و«گیدر» است و یا از ماهی‌های درجه دو وسه تولید شده است. همچنین برخی از شرکت‌ها میزان استفاده از فیله و خرده ماهی را بر روی محصول درج می‌کنند که مصرف کننده می‌تواند از این طریق هم نسبت به سنجش میزان کیفی محصول اطلاعاتی کسب کند.
مواد نگهدارنده ندارد
با توجه به تحقیقاتی که در این صنعت صورت گرفته است ذکر دو نکته ضروری است؛ اولین نکته این‌که معمولاً مصرف‌کنندگان دید بدی به کنسروها دارند و این امر به‌دلیل وجود مواد نگهدارنده‌ای است که درون کنسروها استفاده می‌شود. اما باید بدانید در صنعت تن ماهی اصلاً چیزی به‌نام ماده نگهدارنده وجود ندارد؛ پروسه استریلی که در کارخانه‌های معتبر بر کنسروهای تن ماهی ایجاد می‌شود، کاملاً میکروب‌زدایی را انجام می‌دهد و اصلاً نیازی به نگهدارنده نیست و دستگاه‌های اتوکلاوی که این کار را انجام می‌دهند کاملا ماندگاری این محصول را به مدت دو سال حفظ می‌کند.
با مصرف تن سرانه مصرف ماهی را بالا ببریم
موضوع دوم این است که معمولاً مصرف کنندگان بر این باور هستند که این کنسروها از ماهی مانده تهیه شده و بهتر است ماهی تازه مصرف کنند؛ طبیعتاً ما هم معتقد هستیم که اگر کسی دسترسی به ماهی تازه داشته باشد، بهتر است تا این‌که بخواهد کنسرو ماهی را مصرف کند، اما این موضوع را نباید فراموش کنیم که سرانه مصرف ماهی در کشور به شدت پایین است لذا باید توجه کنیم که تن ماهی با فرآیند سالمی تولید شده و فاقد نگهدارنده است و با تکنولوژی انجماد سریعی که وجود دارد و نوع بسته‌بندی آن مزیتی برای افرادی بوده که دسترسی به ماهی تازه ندارند و کمک بزرگی به افزایش سرانه مصرف ماهی در کشور می‌کند..

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش