ماهی مخصوص تن ماهی چیست چه تفاوتی با ماهی معمولی دارد؟

ماهی مخصوص تن ماهی چیست ؟ همه شما به‌خوبی می‌دانید طعم و مزه کنسروهای ماهی با یکدیگر بسیار تفاوت دارد. این امر ارتباط مستقیم با نوع ماهی مصرفی برای آماده‌سازی تن ماهی دارد. ماهی‌های که طبع گرم دارند و ماهی‌های که طبع سرد دارند تماماً بر اساس قدرت ماندگاری و تحمل در برابر درجه حرارت بالا برای آماده‌سازی کنسرو ماهی مورداستفاده قرار می‌گیرند.
ماهی بامزه متفاوت
طبع گرم و سرد ماهی
شناخت انواع ماهی تن


ماهی تن می‌تواند ماهی گیدر، هوور، زرده یا صارم، گباب و یا ماهی تون باشد. ماهی‌های عنوان‌شده تنها بخشی از ده‌ها نمونه ماهی مخصوص تن به شمار می‌رود. در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم تا پیرامون انواع ماهی برای آماده‌سازی کنسرو تن ماهی مطالبی را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم پس با ما همراه باشد.

تاریخچه کنسرو ماهی
واژه کنسرو یک لغت یونانی است که به معنی حفظ کردن است درواقع در صنایع غذایی هر ماده غذایی را که بتوان تا مدت‌زمان طولانی نگهداری و حفظ کرد را درواقع کنسرو می‌گویند. برای آماده‌سازی کنسرو ماهی عموماً از آبزیان متفاوتی مثل میگو، خرچنگ و میوه‌های دریایی استفاده می‌شود و ماهی‌های ریز و یا فیله‌ای را بسته به نوع محصول برای بسته‌بندی کردن کنسرو مورداستفاده قرار می‌دهند. از انواع سس‌ها، روغن‌زیتون و یا مواد دیگر نیز در راستای خوشمزه‌تر شدن کنسرو ماهی عموماً استفاده می‌شود.
استفاده از آبزیان متفاوت
استفاده از سس و روغن‌های گیاهی
سبک پخت متفاوت


پخت ماهی نیز در کنسرو به دو صورت خشک و مرطوب دنبال می‌شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید درب قوطی‌ها، ساختار و شکل تک‌تک کنسروها با یکدیگر تفاوت دارند.
برای تولید کنسرو تن ماهی از انواع ماهی تنآبزیان متفاوت استفاده می‌شود، اما عمده‌ترین نوع ماهی که به کار گرفته می‌شود شامل ماهی گِباب، تون، گیدر، زرده یا صارم است که استقبال بسیار زیادی نیز از آن‌ها شده است. گوشت ماهی تن ۱۲۱ درجه به مدت یک ساعت حرارت می‌بیند و بسیاری از سخت‌پوستان و پستانداران این درجه حرارت را نمی‌توانند تحمل کنند و به قولی گوشت آن‌ها از هم باز می‌شود. در ایران عموماً برای تولید تن ماهی از ماهی گیدر و هوور استفاده می‌کنند ازآنجایی‌که صید سنتی محدودیت دارد امکان تأمین تمام ماهی تن در سال فراهم نیست.
ماهی گیدر و هوور
ماهی گِباب، تون، گیدر، زرده یا صارم
تأمین بخشی از ماهی تن در داخل کشور

تن نام یک ماهی نیست بلکه نام گروهی از ماهی‌های بزرگ اقیانوسی از خانواده تن ماهیان است و برخلاف سایر ماهی‌ها که رنگی سفید دارند رنگی صورتی یا قرمز تیره را به خود اختصاص داده است.

ماهی مخصوص تن ماهی چیست - ماهی گیدر
ماهی مخصوص تن ماهی می‌تواند ماهی گیدر یا تون زرد باله باشد که از مرغوب‌ترین نمونه‌های ماهی تن به شمار می‌رود. این ماهی دارای بدنی بسیار بزرگ است و از مشخصه‌های آن باله‌ها و پره‌های زردرنگ آن است که در وسط و نزدیکی دمش قرار دارد. اندازه این ماهی به‌طور متوسط بین ۱۵۰ تا ۱۹۵ سانتی‌متر است. ژاپنی‌ها برای آماده‌سازی سوشی از ماهی گیدر بسیار استفاده می‌کنند اما به دلیل محبوبیت بسیار زیادی که دارد برای آماده‌سازی کنسرو ماهی هم از این ماهی استفاده می‌شود. گیدر عموماً از طریق بندر چابهار صید و عرضه آن دنبال می‌شود.
ماهی با بدنی بسیار بزرگ
ماهی گیدر در بندر چابهار صید می‌شود و در رده مرغوب‌ترین و خوشمزه‌ترین ماهی‌های مخصوص برای کنسرو ماهی قرار دارد.
ماهی مخصوص تن ماهی چیست- ماهی هوور
ماهی تن ماهی چیست و چه ویژگی‌های متمایزی نسبت به سایر ماهی‌های دیگر دارد. ماهی هوور به دلیل داشتن خار کم طرفداران بسیار زیادی دارد. این ماهی منبع بسیار خوبی از پروتئین، مواد معدنی نظیر سلنیوم، منیزیم، پتاسیم و ویتامین‌های گروه ب به شمار می‌آید. سالمندان و کسانی که رژیم منع مصرف گوشت مرغ و قرمز رادارند به‌راحتی می‌توانند این نوع ماهی را به‌صورت کنسروی آماده و نوش جان کنند. همچنین کسانی که در مناطق بدون نور خوشید زندگی می‌کنند بهتر است این نوع ماهی را در رژیم‌های غذایی خود جای دهند.
پروتئین
سلنیوم، منیزیم و پتاسیم
ویتامین‌های گروه ب
ماهی هوور سرشار از اسیدهای چرب امگا است که مصرف آن مشکلات پوستی و التهابات را کاهش می‌دهد و بهبود بیماران قلبی را با سرعت بالاتری همراه می‌کند. همچنین امگا ۳ نقش به سزایی در پیشگیری از بیمارهای مزمن مثل بیمارهای قلبی و عروقی و دیابت نوع دوم دارد.

ماهی مخصوص تن ماهی چیست- ماهی گِباب

ماهی مخصوص تن ماهی کدام است؟ ماهی گِباب نوع دیگری از ماهی‌های مخصوص برای کنسرو کردن به شمار می‌رود. این ماهی پوستی به رنگ سرب تیره دارد و طول این ماهی گاهی اوقات به صد سانتی‌متر هم می‌رسد. گوشت ماهی گِباب به رنگ سرخ آجری است و کنسرو آن عموماً به نام تن جنوب در بازار عرضه می‌شود. ماهی زرده و ماهی گِباب شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند. هر دو این ماهی‌ها تخت و دراز بوده و دم آن‌ها نیز باز است. پوست هر دو این ماهی‌ها صاف و رنگ آن‌ها تقریباً نقره‌ای است. ماهی گِباب قدری نسبت به ماهی زرد درازتر است.
رنگ سرب تیره برای پوست
رنگ سرخ آجری برای گوشت
شبیه به ماهی زرده

ماهی گِباب در دریای جنوب پرورش پیدا می‌کند به همین خاطر شیلات و کارخانه‌های کنسروسازی از تازه این ماهی در راستای آماده‌سازی کنسرو ماهی بسیار استفاده می‌کنند.

ماهی مخصوص تن ماهی چه نام دارد – ماهی تون
اهی مخصوص تن ماهی چه نام دارد؟ همانطور که اشاره شد تون نام نوعی ماهی بزرگ در اقیانوس است و از خانواده تون ماهیان است. برخی نمونه‌های این ماهی خون گرم هستند و گوشت سفید دارند و برخی نمونه‌ها گوشت قرمز یا صورتی تیره دارد که قرمزی گوشت آن‌ها به میزان میوگلوبین در بافت ماهیچه آن‌ها مربوط می‌شود. این ماهی در دریاهای گرم زندگی می‌کند و همین امر آن‌ها را به ماهی‌های با خاصیت گرم تبدیل کرده است. پزشکان خوردن ماهی تون را در هفته دو بار برای کاهش فشارخون و بیماری‌های قلبی عروقی توصیه کرده‌اند.
ماهی با طبع گرم
رنگ صورتی تیره
زندگی در آب‌های گرم
این ماهی منبع بسیار خوبی از پروتئین، مواد معدنی نظیر سلنیوم، منیزیم، پتاسیم و همچنین ویتامین‌های B1 و B2،B6 است.
کلام آخر پیرامون ماهی مخصوص تن ماهی
همان‌طور که در طی مقاله پیش رو مطالعه کردید از چند نوع ماهی متفاوت در راستای آماده‌سازی کنسرو ماهی استفاده می‌شود. هرکدام از ماهی‌ها ویژگی‌های ظاهری متفاوتی نسبت به دیگری دارند که قطعاً این امر بر روی طعم و مزه آن‌ها بی‌تأثیر نیست. برخی نمونه‌ها حتی رنگ‌های تیره‌تر و یا سرخ‌تری دارند که به دلیل طبع گرم آن‌ها است. شما می‌توانید متناسب با نوع علاقه‌مندی و ذائقه خود از کنسرو ماهی دلخواه خود استفاده کنید. در فرآیند آماده‌سازی این ماهی‌های کنسروی نیز از سبزیجات، روغن‌های گیاهی و نمک‌های دریایی استفاده می‌شود که بروی مزه نهایی بسیار تأثیرگذار است.
طعم و مزه متفاوت
شکل و ظاهر غیرمشابه
رنگ‌های سفید تا سرخ

امید است مطالب ارائه‌شده در راستای شناخت انواع ماهی برای کنسرو تن ماهی موردتوجه شما عزیزان قرارگرفته باشد و ازاین‌پس با شناخت بیشتری این غذای محبوب را روی میز خود برای اعضای خانواده‌تان سرو کنید.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش